Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Drugi autobus osiedlowy w dzielnicy

Szanowni Państwo,
 
po ostatnich obradach komisji ds. infrastruktury i transportu wyklarowała się inicjatywa, aby w naszej dzielnicy uruchomić drugi autobus osiedlowy, któremu przydzielono wstępnie numer „279”.
 
Pierwszy autobus osiedlowy, 269, po drobnej korekcie pod koniec marca, zyskał na popularności – zapewne ze względu na bardziej atrakcyjne pory przejazdu, dostosowanie do planów zajęć osowskich placówek oświatowych, a także ze względu na wydłużoną trasę do Kukawki, której mieszkańcy chętnie korzystają z wydłużonej dla Nich linii osiedlowej. Nowa linia osiedlowa miałaby być zatem autobusem uzupełniającym naszą osowską komunikację wewnętrzną.
 
Zadania dla linii 279:
* dowóz mieszkańców do i z osowskiego dworca (korelacja z rozkładami PKM, głownie w relacji do Gdańska Wrzeszcza i z powrotem);
* dowóz mieszkańców i/lub pracowników do osowskich zakładów pracy (okolice ul. Galaktycznej, okolice Barniewickiej, okolice deptaka, okolice Nowego Świata, Przesypownię);
* obsługiwanie tych rejonów dzielnicy, w których są braki komunikacyjne lub komunikacji w ogóle nie ma;
* jeżeli będzie taka możliwość – dowóz dzieci i młodzieży do szkół;
 
Poniżej przedstawiamy Państwu schemat komunikacyjny z wprowadzoną linią 279 – kolor różowy.
 
W ramach działania tejże linii planujemy uruchomienie dwóch dodatkowych przystanków, na których zatrzymywałyby się także inne kursujące po dzielnicy linie autobusowe.
Są to:
* Delfina – przystanek zlokalizowany po obu stronach ulicy Jednorożca w zatoczkach (aktualnie parkingowych). Przystanek ten służyłby głownie linii 279, ponieważ odległość pomiędzy przystankami „Sopocka” oraz „Sołdka” jest zbyt duża. Przy okazji z tego autobusu skorzystaliby także mieszkańcy okolicznych domostw. Zatrzymywałby się tutaj także autobus linii 269.
* Oriona NŻ – przystanek przy skrzyżowaniu ulic Zeusa oraz Nowy Świat. Dzielnica prężnie dąży do rozbudowywania się w tym kierunku, zatem należy zapewnić Mieszkańcom odpowiednią komunikację, aby zachęcić ich do pozostawiania aut w domach. Zatrzymywałby się tutaj także autobus linii 169.
 
 
Oczywiście nadal nie rezygnujemy z wydłużenia linii 179 do osowskiego oraz oliwskiego dworca. Aktualnie Rada czeka na zakończenie ankietyzacji na linii 171, aby następnie po otrzymaniu jej wyników wraz z ZTM Gdańsk wprowadzić kolejne zmiany w naszej dzielnicy.
 
Z poważaniem,
Radni Dzielnicy Osowa
 
 
Schemat dla Osowej