Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Zmiany komunikacyjne w dzielnicy!

Szanowni Państwo,

chciałbym podzielić się z Państwem finalnym wynikiem rozmów pomiędzy Radą Dzielnicy a Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM) a także ewentualnymi rozważaniami w sprawie komunikacji na przyszłość
Pozwolę sobie zacząć od krótkiego wstępu, aby zobrazować jak przebiegały nasze działania przez ostatnie dwa lata w sprawie transportu zbiorowego.
Od czerwca 2015 roku wraz z Janem Peruckim oraz przy zgodzie pozostałych Radnych rozpoczęły się prace nad docelowym układem komunikacji miejskiej w naszej dzielnicy. Prace po rozmowach z mieszkańcami, ZTMem oraz ustaleniach wewnętrznych pozwoliły na stworzenie docelowego schematu transportu zbiorowego dla naszej dzielnicy, który znajduje się pod tym linkiem:

https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=pl&mid=1Ho77dyPgEbM17Wf1Gkiph7e5Hho&ll=54.39898929148366%2C18.532642749999923&z=11

W marcu 2016 roku udało nam się zmienić trasę linii 269. Sukces tej zmiany przerósł nasze oczekiwania, ponieważ jeżdżące praktycznie puste autobusy nagle zapełniły się uczniami oraz mieszkańcami kursującymi w relacji Osiedle Barniewice-Kukawka. Przy okazji udało nam się wypełnić założenie, aby objąć komunikacją jak największą część dzielnicy. Mieszkańcy Kukawki zyskali „swój” busik, świetnie!
Kolejne zmiany miały nadejść wraz z grudniem 2016 roku. Według zapowiedzi ZTMu linia 179 miała zmienić swoją trasę i nie jechać już do Owczarni, a skręcać przy ZSO nr 2 w ulicę Junony i kierować się do przystanku „Osowa PKP”. Pewne wypadki losowe oraz brak wspólnego porozumienia sprawiły, że sprawa ta odwlekała się w czasie. Dodatkowo w naszych głowach nadal istniał pomysł wydłużenia linii 179 aż pod oliwski dworzec, co nie było w tamtym momencie możliwe z powodu braku możliwości skrętu autobusu z ulicy Piastowskiej w ulicę Droszyńskiego (profil skrętu był zbyt ostry). Wszystkie zmiany planowaliśmy wprowadzić jednocześnie, aby nie powodować etapowania zmian.
Wróćmy do teraźniejszości.
Od 10 grudnia w życie wchodzi nowy rozkład kolejowy w całym kraju, co skutkuje również zmianami rozkładów jazdy dla wszystkich linii SKM w naszej aglomeracji. Dla naszej osowskiej „PKMki” również nadchodzą zmiany. Choć liczba kursów nie zostanie zwiększona, to zmienią się godziny odjazdów w kierunku Gdyni oraz Wrzeszcza (przesunięcia o kilka minut). Jak zapewne Państwo wiedzą skomunikowanie z naszym osowskim dworcem nie było dobre. Autobusy przyjeżdżały chwilę przed odjazdem lub przyjazdem pociągów, a także potrafiły jeździć tzw. „stadami”, przez co pasażer musiał oczekiwać na następny autobus nawet 30 minut, aby w ogóle wydostać się spod dworca. Od najbliższej soboty, 9 grudnia, nadejdą zmiany na które czekaliśmy całe 2 lata. Linia 179 zmieni swoją trasę na tę wspomnianą powyżej i co najważniejsze – rozkłady jazdy linii 169 i 179 zostały dopasowane tak, aby obsługiwać jak największą liczbę pociągów kursujących przez nasz przystanek. Osobiście dopilnowałem, aby rozkład zakładał odjazd autobusu z przystanku „Osowa PKP” w kierunku Oliwy co ok. 15 minut w godzinach szczytu oraz aby autobusy nie jeździły „stadami” (albo by takie sytuacje zdarzały się sporadycznie). Takie rozwiązanie jest pewnym konsensusem, ponieważ Gdynia nie zgodziła się na zmiany rozkładu jazdy dla linii 171, a pociągi SKM na linii PKM nie jeżdżą z tzw. częstotliwością (czyli przyjazd i odjazd ze stacji o stałych porach minutowych).

Załączam rozkład jazdy dla przystanku „Osowa PKP” w kierunkach Oliwy oraz Nowego Światu na wszystkie dni tygodnia, a także zgranie z SKMką w relacjach do Gdańska Wrzeszcza oraz Gdyni dla pasażerów jadących z wnętrza dzielnicy.

https://www.dropbox.com/s/v46vzjk1ahrqsep/Rozk%C5%82ad_jazdy_Osowa_PKP.xlsx?dl=0

Jak widać dopasowanie autobusów w dni powszednie do pociągów jest o wiele lepsze niż ma to miejsce dzisiaj. Najważniejszymi pociągami są oczywiście wszystkie te w godzinach porannego oraz popołudniowego szczytu komunikacyjnego i to pod te kursy staraliśmy się dobrać rozkłady jazdy autobusów. Ze względu na brak wspomnianego taktu pociągów było to niezwykle trudne, ale w większości przypadków się udało. Niestety gorzej wygląda synchronizacja w weekendy. Możliwe, że czeka nas zmiana rozkładu linii 210 (częstsze kursy), co spowoduje przesunięcia w minutach przyjazdów oraz odjazdów linii 210 spod naszego dworca – wtedy może i polepszy się dopasowanie do „PKMki”. Niestety, ale linia 169 musi być dopasowana do linii 171 ze względu na także wspomniany wyżej brak chęci Gdyni do negocjacji rozkładu linii 171. Aby zachować ciągłość autobusów na trasie Osowa-Oliwa co około 15 minut w weekendy rozkład linii 169 nie mógł ulec zmianie. Linia 179 niewiele tutaj może pomóc, ponieważ wykonuje ona całe 7 kursów w weekendy. Oczywiście jest to niewystarczająca liczba kursów i naszym kolejnym krokiem będzie chęć zwiększenia częstotliwości kursowania tej linii autobusowej. Zaczniemy od weekendów, a następnie od dni roboczych.

Poświęcę jeszcze kawałek miejsca w artykule dla planów na przyszłość.
Do końca przyszłego roku zostanie zbudowana praktycznie od zera jako węzeł transportowy pętla „Osowa PKP”. Choć projekt jest dopiero w przetargu (zwycięzcę przetargu oraz przyszłego wykonawcę projekt poznamy 8 grudnia) to znamy pewne założenia przyjęte przez miasto. Na pętli pojawią się prawdopodobnie perony przystankowe pozwalające na kończenie tam biegu 3 linii autobusowych, a także przystanki „przelotowe” dla linii 169 oraz 269. Dodatkowo pojawią się wiaty oraz System Informacji Pasażerskiej (tablice pokazujące najbliższe odjazdy z przystanków) wbudowany w wiaty przystankowe (podobnie jest na przystanku autobusowym Brętowo PKM). Aktualnie rozproszone przystanki zostaną „zbite” w jednym miejscu na placu przydworcowym, co pozwoli zrobić z przystanku „Osowa PKP” węzeł z prawdziwego zdarzenia. Zbudowany zostanie także parking dla 100 rowerów, pojawi się mała architektura (ławki, śmietniki) oraz możliwe, że biletomat (choć pobliski biletomat SKM pozwala na zakup jednorazowych biletów na autobus). Oczywiście architektura będzie przystosowana do osób niepełnosprawnych.
Wraz ze zmianą trasy linii 179 pojawiły się w pełni uzasadnione głosy mieszkańców Owczarni oraz pracowników okolicznych przedsiębiorstw, że tracą oni jedyny bezpośredni autobus w kierunku Oliwy. Do tej pory nie byliśmy w stanie zaproponować żadnej alternatywy, jednak od jakiegoś czasu wiemy, że zostanie w przyszłym roku zbudowana ulica „nowy Nowy Świat”, która będzie biec od okolic Przesypowni aż po płytową część ulicy Wodnika. W naszych głowach od razu zrodził się pomysł wydłużenia linii 169 nowo wybudowaną, asfaltową drogą w kierunku Selgrosa/Owczarni. Zapewniłoby to mieszkańcom tamtego rejonu szybki i sprawny dojazd do dworca, a także przywróciło bezpośredni autobus do Oliwy (choć niestety okrężną drogą). Alternatywą dla tego pomysłu jest utworzenie drugiej linii wewnętrznej o numerze 279, która obsługiwałaby głównie rejony Owczarni oraz ulicy Galaktycznej, które są dziś pozbawione transportu zbiorowego. Linia wewnętrzna pozwalałby dostać się bezpośrednio do większego obszaru dzielnicy, zapewne nie spóźniałaby się oraz docierałaby bezpośrednio na Owczarnię (za wiadukt), lecz jeździłaby rzadziej (potrzeba więcej wozokilometrów) i tylko o określonych porach (zapewne późne godziny popołudniowe, wieczorne oraz weekendy by odpadały tak jak w przypadku linii 269). Pomysły będą jeszcze omawiane z mieszkańcami Owczarni, aby wypracować najbardziej dogodne dla nich rozwiązanie. W końcu komunikacja jest dla ludzi, dla mieszkańców, dla użytkowników…
Jeżeli już mowa o tym dla kogo jest komunikacja to muszę wspomnieć, że niestety nie udało nam się pozyskać wydłużenia dla linii 179 do oliwskiego dworca. Ani jeden wozokilometr ze zwiększonej o 200.000 puli na rok 2018 nie trafi na Osową. Choć początkowo plany zakładały przekazanie na linię 179 aż 11.000 dodatkowych wozokilometrów to finalnie wszystkie trafiły do dzielnic południowych. Szkoda…
… jednak nie zamierzamy usiąść z założonymi rękoma! Dobrą wiadomością jest to, że profil skrętu z ulicy Piastowskiej w ulicę Droszyńskiego został przygotowany do skrętu autobusu w relacji Oliwa Pętla Tramwajowa – Oliwa PKP przy okazji ostatniej wymiany rur w tamtym rejonie. Dodatkowo osoby odpowiedzialne za przydział wozokiloemtrów zgodziły się, że pomysł wydłużenia linii 179 do oliwskiego dworca jest pożyteczny, potrzebny oraz jego koszt jest niewielki w stosunku do korzyści jakie przyniesie. Po dosyć intensywnych negocjacjach ponownie do rozmów przy stole wrócimy zapewne w marcu/kwietniu przyszłego roku – takie mam zapewnienie dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. Jeżeli miasto wygospodaruje oszczędności to trafią one do linii 179. Koszt tego wydłużenia to około 70.000 zł rocznie, zatem szanse są duże.
Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość. Z moich informacji wynika, że nowe wiaty przystankowe z programu „Gdański Projekt Komunikacji Miejskie IVa” (GPKM IVa) pojawią się na wybranych przystankach do kwietnia przyszłego roku. Jeżeli projekt „Wiaty dla Osowian – część 1” po dogłosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2018 nadal będzie wybrany do realizacji, to zostanie również zrealizowany do kwietnia – wraz z wiatami z GPKM IVa. Możliwe zatem, że nasza dzielnica bardzo obficie wzbogaci się w nowe wiaty na głównych przystankach.

W razie wszelkich wątpliwości oraz uwag jestem, jak zawsze, do Państwa dyspozycji pod mailem, telefonem oraz w mediach społecznościowych.

Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz Stefański
Radny Dzielnicy Gdańsk Osowa