Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Podsumowanie X/2015 sesji RDO

Grudniowa sesja Rady Dzielnicy Osowa poświęcona została trzem tematom, nad którymi w ostatnim czasie pracował Zarząd Dzielnicy oraz radni zrzeszeni w Komisji Transportu i Infrastruktury.

Pierwszym z nich były dyskutowane od kilku miesięcy zmiany w przebiegu linii komunikacji miejskiej. Latem bieżącego roku z inicjatywy radnego Bartosza Stefańskiego publikowaliśmy propozycje częściowej modyfikacji trasy istniejących linii oraz możliwy przebieg nowych linii. W toku konsultacji z zainteresowanymi mieszkańcami dokonana została rewizja tych propozycji, którą następnie przedstawiliśmy dyrekcji Zarządu Transportu Miejskiego. W związku z ograniczeniami finansowymi (limit wozokilometrów) obowiązującymi w bieżącym i przyszłym roku budżetowym ostateczne propozycje zmian obejmują na ten moment:
1) zmianę przebiegu linii 269, która zostałaby wydłużona na osiedle Kukawka, wiodąc następującą trasą: ul. Saturna – ul. Planetarna – ul. Barniewicka – ul. Junony – ul. Wodnika – ul. Jednorożca – ul. Koziorożca – ul. Niedziałkowskiego – ul. Balcerskiego – ul. Kielnieńska – ul. Gnieźnieńska – ul. Myśliborska – ul. Kwidzyńska;
2) utworzenie nowych przystanków autobusowych przy ul. Junony (na wysokości ul. Konkordii, na wysokości ul. Zeusa oraz na wysokości ul. Koziorożca) oraz na ul. Spacerowej na wysokości „dzikiego” przejścia do Castoramy i Black Red White zastępującego przystanku przy ul. Odyseusza;
3) zmianę przebiegu linii 179 poprzez przeniesienie przystanku końcowego do dworca PKP Osowa na ul. Barniewickiej (skręt z ul. Wodnika w ul. Junony, a następnie Barniewicką). Docelowo linia ta ma zostać również wydłużona w Oliwie z przystanku Pętla Tramwajowa do Dworca PKP Oliwa (przystanek najprawdopodobniej po „naszej” stronie torów).

Z dokładnym przebiegiem linii przedstawionym w formie graficznej można zapoznać się na stronie Rady Dzielnicy pod adresem www.rada.osowa.com.

Wierzymy, że zaproponowane zmiany pozwolą na korzystanie z komunikacji miejskiej przez większą liczbę mieszkańców. W szczególności dzięki zwiększonej dostępności do przystanku PKP Osowa, co umożliwi wielu z nas łatwiejszą przesiadkę na pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Liczymy również, że w roku 2017, kiedy rozstrzygną się kolejne przetargi na obsługę linii autobusowych w Gdańsku, zwiększy się liczba dostępnych wozokilometrów i Osowa doczeka się kolejnych korzystnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Z pewnością będziemy Państwa informować – poprzez osowskie media – o działaniach podejmowanych w tym zakresie oraz sesjach Rady i posiedzeniach komisji, na których tematy te będą omawiane.

Kolejnym tematem, będącym przedmiotem obrad radnych były sprawy związane z porządkiem i bezpieczeństwem w Osowej. W tej części mieliśmy okazję przekazać nasze bieżące uwagi strażnikom miejskim z Referatu IV, którzy uczestniczyli w posiedzeniu Rady. Podczas dyskusji poruszono m.in. problem nielegalnego parkowania w rejonie Szkoły Podstawowej nr 81 oraz na ul. Seleny i Konstelacji czy problem wyprowadzania psów bez smyczy i kagańców. Dłuższa lista najpilniejszych tematów zostanie przekazana przez radnych do Straży Miejskiej drogą mailową. Zachęcamy jednak mieszkańców do osobistego interweniowania w sprawach związanych z porządkiem i bezpieczeństwem (pod nr 986 lub
58 556 32 30 oraz 58 553 47 60 albo poprzez stronę www.strazmiejska.gda.pl). Dzięki temu znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że sprawcy wykroczeń zostaną ujęciu na gorącym uczynku.

W dyskusji z przedstawicielami Straży Miejskiej po raz kolejny również temat utworzenia nowego referatu Straży dla tzw. „górnego tarasu Gdańska” z siedzibą na terenie Osowej. Głównie z uwagi na brak takiej placówki patrole Straży Miejskiej w Naszej Dzielnicy ograniczone są do minimum, a funkcjonariusze podejmują głównie działania „na zgłoszenie” mieszkańców. W związku z planowanymi zmianami organizacyjnymi Straży Miejskiej w Gdańsku na posiedzeniu Rady Miasta Gdańska wkrótce będzie dyskutowana możliwość uruchomienia nowego referatu.

Ostatnim problemem omawianym podczas grudniowej sesji były propozycje wniosków Rady Dzielnicy Osowa do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Gdańska. Rada Miasta niedawno przystąpiła do opracowania tego dokumentu. Obecnie trwa więc okres konsultowania jego wstępnych założeń z mieszkańcami oraz radami dzielnic. Stąd też nasza Rada zamierza w najbliższych dniach przedstawić wnioski, które odnoszą się do najważniejszych tematów przestrzennych dotyczących Osowej. Warto zaznaczyć, że w procesie formułowania wniosków Rady do Studium zgodziła się uczestniczyć Pani prof. Justyna Martyniuk-Pęczek z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, będąca mieszkanką Osowej. O efekcie tych prac będziemy informować w najbliższym czasie.